Gwara świętokrzyska

Gwara świętokrzyska – cz. 1: dom i rodzina. Opowiada Marta Blicharz

Ciekawe nagranie dla dzieci na temat znaczenia słów w gwarze świętokrzyskiej. W tym odcinku pani Marta Blicharz opowiada jak w gwarze świętokrzyskiej brzmią słowa takie jak mama, tata, babka, dom, dziecko, dom, łazienka, kuchnia itp.

 

Gwara Świętokrzyska – cz. 2. Potrafisz zrozumieć ten tekst? Czyta Marta Blicharz

W kolejnym odcinku o gwarze świętokrzyskiej, Marta Blicharz czyta “Opowiadanie o leleniu świętym” z książki “Łysica gwarzy – godki świętokrzyskie” Józefa Ozgi-Michalskiego” z 1938r. Obecnie ten tekst świętokrzyskiej legendy bywa trudny do zrozumienia. Czy znasz znaczenie słów gwarowych? Jak mówi prowadząca: brzmi ona trochę współcześnie jak kosmiczne opowieści ufoludków!

Gwara świętokrzyska – cz. 3 Jak zrobić ruskie pierogi. Gwarą mówi Marta Blicharz

Kolejna, ciekawa lekcja gwary świętokrzyskiej świetna na zajęcia z języka polskiego. Tym razem Marta Blicharz pokaże składniki przeboju kuchni staropolskiej – ruskie pierogi. Opowie jak w dawnej, wiejskiej mowie nazywane były pierogi, fartuch, garnki, ziemniaki, miska (dierzka), jajka, ser, cebula.

Filmy zrealizowane w ramach projektu „W Bystrej Wodzie FAJNIE JEST! – spotkania z e-kulturą” realizowanego przez Centrum Kultury i Rekreacji w Brodach. Program finansowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Kultura Ludowa i Tradycja.

Koncepcją projektu „W Bystrej Wodzie FAJNIE JEST! – spotkania z e-kulturą” jest wzmocnienie tożsamości kulturowej najmłodszych mieszkańców gminy Brody poprzez e-warsztaty taneczne, wokalne, kulinarne, oraz warsztaty z poznania strojów ludowego z regionu świętokrzyskiego, oraz krakowskiego. Dzieci będą mogli nauczyć się ludowych kołysanek, poznać tajniki śpiewu świętokrzyskiego oraz smaki kuchni ludowej z regionu świętokrzyskiego, poznać gwarę i jej się nauczyć.