Projekt finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Kultura Ludowa i Tradycja W Bystrej Wodzie FAJNIE JEST! – spotkania z e-kulturą

“W Bystrej Wodzie FAJNIE JEST! – spotkania z e-kulturą” to projekt skierowany do dzieci w wieku 5-9 lat uczęszczający systematycznie na zajęcia z tańca i śpiewu ludowego. Ma na celu pobudzenie poczucia kulturowej tożsamości wywodzącej się z regionu świętokrzyskiego. Uczestnicy projektu poznają obyczaje i tradycje związane z naszym regionem, charakterystyczne stroje ludowe i tańce. Będą mieli także szansę nauczyć się ludowych kołysanek, poznają tajniki śpiewu świętokrzyskiego oraz smaki kuchni ludowej z regionu świętokrzyskiego, poznać gwarę i jej się nauczyć. Na zakończenie projektu w wersji online spotkają się ze znakomitym małżeństwem Małgorzatą i Tadeuszem Włoczkowskimi wieloletnimi choreografami Zespołu Mazowsze, oraz planujemy zorganizować wirtualną podróż po zakamarkach Matecznika.

Koncepcją projektu “W Bystrej Wodzie FAJNIE JEST! – spotkania z e-kulturą” jest wzmocnienie tożsamości kulturowej najmłodszych mieszkańców naszej Gminy poprzez e-warsztaty taneczne, wokalne, kulinarne, oraz warsztaty z poznania strojów ludowego z regionu świętokrzyskiego, oraz krakowskiego -jednym z elementów tego warsztatu będzie stworzenie pod okiem specjalisty krawca miniatury stroju świętokrzyskiego i krakowskiego. Rezultatem realizacji tego projektu będzie zdobycie wiedzy o kulturze ludowej oraz pogłębienie poczucia przynależności do wspólnoty ludzi ukształtowanych przez te same obyczaje i tradycje. Wszyscy uczestnicy warsztatów jako podsumowanie ich spotkają się online z choreografami Zespołu Mazowsze, poznają tajniki układów oraz tajemnice sukcesu kultury ludowej. W ramach realizacji zadania powstanie układ taneczny z regionu krakowskiego, powstanie specjalnie dedykowana platforma internetowa prezentująca kulturę ludową regionu świętokrzyskiego zawierająca filimiki z gwarą świętokrzyską, z układami tanecznymi, przyśpiewakami oraz kuchnią ludową.